Květen 2013

Návrh na umožnění adopce biologických dětí, které vyrůstají ve stejnopohlavním páru

17. května 2013 v 16:16 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
Tak se nám to blíží. Konečně první poslanecký návrh na dílčí úpravu práv gay a lesbických rodičů vůči svým dětem. Do poslanecké sněmovny v nebližších dnech dorazí návrh strany LIDEM, kteří navrhují umožnit adopci dětí gay a lesbických rodičů. Vitor Paggio (LIDEM)ve svém návrhu sice neplánují otevření adopce dětí stejnopohlavních párů v plné míře, ale předkládají verzi úpravy práv stejnopohlavních párů, kteří již děti vychovávají. Pár by tedy mohl adoptovat biologické dítě jednoho z partnerů. Zejména se toto tedy týká dětí z předchozích vztahů, které nyní vyrůstají ve stejnopohlavním svazku a rodičovská práva má pouze jeden z partnerů.

"Kdyby se s biologickým rodičem něco stalo, automaticky by ho zastoupil ten druhý rodič," vysvětluje smysl zákona Martina Štěpánková z občanského sdružení Proud, které se na zákonu podílelo. Dítě by po osvojení registrovaným rodičem mělo právo dědit a on by mohl požadovat informace o jeho zdravotním stavu či školním prospěchu. Podle Štěpánkové by se zákon dotkl určitě stovek párů, možná tisíců, ale přesná statistika neexistuje (MFD).


Poslanecký návrh bohužel nemá v současnosti moc velkou podporu. Negativně vůči tomuto záměru se vymezila i ČSSD, která se ústy svého stínového ministra práce a sociálních věcí Romana Sklenáka, nechala slyšet, že ČSSD nebude usilovat o umožnění adopce stejnopohlavních párů, po tom co se jí podařilo protlačit zákon o registrovaném partnerství. Nicméně ČSSD není tak úplně jednotná v tomto postoji. Např. Michaela Marksová Tominová (ČSSD) je zastánkyní adopce dětí gay a lesbickými páry. K návrhu se hlásí i Jana Černochová (ODS) a nerozhodnutá je i poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Na variantu úplného zrovnoprávnění stejnopohlavních párů a heterosexuálních osob v přístupu k adopci děti si musíme ještě počkat.


Napište nám vlastní komentář nebo zkušenosti:
Měli byste zájem o adopci dětí z dětských domovů?
Vychováváte v homosexuálním páru dítě? S jakými problémy se setkáváte?