Listopad 2013

Pozvánka na 14. ročník Mezipater

5. listopadu 2013 v 15:50 | D.D./Mezipatra |  GLBT KOMUNITA
Záběr letošních Mezipater je tak široký, že v jednom týdnu přivítá profesorku z New York University Lisu Duggan i hvězdy českých internetových show Jana Zelenku a Lukáše Rejmona. I tak by se dal charakterizovat doprovodný program 14. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra, který proběhne v Praze od 7. do 15. listopadu a v Brně od 13. do 20. listopadu. Doprovodný program doplňuje filmovou nabídku a úzce se vztahuje k tématu festivalu Pravdivé lži.


Největší zájem ovšem organizátoři očekávají o debatu na téma pozice LGBT lidí v současném putinovském Rusku (v sobotu 9. listopadu v 16 hodin v Galerii Langhans). Diskuse bez servítek nastolí otázky jako: Co pro člověka znamená být gayem či lesbou v zemi, která přijala zákon zakazující propagaci homosexuality, kde se přepisují dějiny a ze známých ruských homosexuálů se stávají naoko spořádaní heterosexuálové? Jak se v Rusku daří LGBT aktivismu, když v Moskvě zakázali Pride na dalších sto let? Jaké jsou vyhlídky do budoucna a jak se tento kontroverzní přístup projeví na nadcházejících olympijských hrách v Soči? Moderátoři z rádia Wave vyzpovídají ruského designéra Romana Bayguzova, vedoucího ruské redakce Českého rozhlasu Radia Praha Libora Kukala a vedoucího východoevropských projektů Člověka v tísni Rostislava Valvodu.


Největší party letošního ročníku proběhne v sobotu 9. listopadu od 21 hodin v Paláci Illusion. Dají si na ní sraz všechny identity, které se v Praze i přilehlém okolí vyskytují. Velkolepou akci v unikátních prostorech doplní záznam performance kanadské elektro královny Peaches s názvem Peaches Does Herself. Vstupné vyjde na 120 korun. Na party je pro účastníky zdarma připraven welcome drink whisky Jameson, partnera festivalu. Právě po performerce Peaches je pojmenovaná jedna z dokumentárních sekcí letošního ročníku a téma Peaches otevře i hudební publicista Pavel Klusák v diskuzi Queer Me on the Stage v pátek 8. listopadu v 16 hodin v Langhansu ve Vodičkově ulici.

Program naleznete zde