Leden 2014

Zhoršující se situace LGBT v Nigerii

24. ledna 2014 v 13:41 | iDnes.cz |  WORLD NEWS
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan podepsal zákon, který zakazuje homosexuálům nejen sňatek, ale nesmějí se ani setkávat a projevovat si náklonnost. Jeho porušením se gayové vystavují hrozbě až čtrnácti let vězení. Aktivisté varují, že zákon znemožní boj proti HIV, protože zakazuje jakoukoli pomoc homosexuálům.

nigeria_ny_antgb61.jpg
Soužití osob stejného pohlaví bylo v Nigérii zakázáno i dosud. Prezident však nyní pravidla výrazně zpřísnil. Za sňatek či soužití mohou gayové skončit až na 14 let za mřížemi. Nesmí se však ani setkávat, sdružovat se ve spolcích nebo si jen veřejně projevovat vzájemné city. Za to jim hrozí desetiletý trest, píše BBC.

Zákon také zakazuje gayům jakkoli pomáhat. "Nesmíte poskytnout služby nikomu, kdo vypadá jako homosexuál," upozorňuje nigerijský aktivista Bisi Alimi, který bojuje za práva homosexuálů a vede skupinu Mezinárodní kaleidoskop rozmanitosti.

Nový zákon podle něj bude překážkou v boji proti HIV a AIDS. "Když zákon říká, že jim nesmíme poskytovat žádné služby, říká tím zároveň, že jakákoli pomoc homosexuálům nakaženým virem HIV musí přestat," podotýká Alimi.
"Opravdu jsem ještě neviděla zákon, který v několika málo paragrafech přímo porušuje tolik základních, univerzálních lidských práv," vyjádřila své znepokojení vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay.

Zákon, který schválil nigerijský senát již v roce 2011, podepsal prezident začátkem měsíce.
"Norma je v souladu s náboženským i kulturním nastavení lidí. Odráží víru a názorové směřování Nigerijců," řekl prezidentův mluvčí Reuben Abati.

Na zprávu již stihly reagovat Spojené státy. Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý řekl, že Washington je "hluboce znepokojen" zákonem, který nebezpečně omezuje svobodu shromažďování, spolčování a vyjadřování pro všechny Nigerijce".

Homosexuální styky jsou v Nigérii s jejími více než 160 miliony obyvatel zakázány od dob britské koloniální nadvlády. Homosexuálové v této zemi, rozdělené mezi křesťany a muslimy, čelí otevřené diskriminaci a urážkám.

Přísné tresty hrozí homosexuálům i v celé řadě dalších afrických zemí. Například ugandský parlament v prosinci schválil zákon, který zavádí doživotní trest za odlišnou sexuální orientaci. Lidem, kteří gaye či lesbu ve svém okolí nenahlásí, pak hrozí vězení. Návrh zákona nyní čeká na podpis ugandského prezidenta.

Zdroj: iDnes.cz
Foto: pilotafrica.com

100 let od narození Kurta Freunda

8. ledna 2014 v 7:39 | MUDr. Ivo Procházka, CSc. |  GLBT KOMUNITA
Kurt Freund byl významný psychiatr (sexuologie tehdy ještě jako oficiální obor medicíny neexistovala), který se narodil 17. ledna 1914 ve východočeské Chrudimi v židovské rodině. Během nacistické okupace se rozvedl, aby svou nežidovskou manželku a dceru uchránil před pronásledováním. Holocaustu se však nevyhnuli jeho rodiče a bratr, kteří se stali jeho oběťmi. Po válce se se svou ženu znovu oženil a měli ještě syna.

Svou vědeckou kariéru věnoval především studiu homosexuality a sexuálních deviací. V padesátých letech, kdy byla homosexualita u nás ještě trestná, se pokoušel různými metodami o její léčbu.


Známý je úsměvný příběh z té doby, když se snažil změnit sexuální orientaci averzivní terapií, tedy negativním podmiňováním spojujícím preferované erotické objekty s nepříjemnými podněty. Říkalo se, že po této terapii se jeho pacientům sice dále líbili muži, ale zvraceli, když přišel jejich ošetřující lékař na vizitu.


Snažil se také určit, jak objektivní metodou zjistit sexuální orientaci a vynalezl přístroj falopletysmograf. Požadavek vzešel především od armády, která homosexuální brance považovala za neschopné vojenské služby, ale obávala se, že by se tak mohli vojně chtít vyhnout i jiní muži. Falopletysmograf dokázal na základě drobných změn v prokrvení penisu po vizuálních stimulech odlišit sexuální preferenci vyšetřovaného objektu. Později tento přístroj dále zdokonaloval a rozšířil jeho použití i při studiu sexuálních deviací, zejména pedofilie.
Freund se nakonec přiklonil se k názoru, že změna sexuální orientace není možná, jakoukoliv léčbu homosexuálů odmítal, a souhlasné sexuální chování dvou dospělých osob nepovažoval za společensky nebezpečné. Spolu se sexuologem dr. Nedomou prosadili zrušení trestnosti homosexuality v roce 1961. Tehdejší Československo tak učinilo jako jedno z prvních v poválečné historii, tedy například dříve než v Německu nebo Anglii. Někteří pamětníci uváděli, že jeho odborný zájem směřoval k odtrestnění homosexuality od počátku, což se v tehdejší komunitě vědělo, a proto pacienti ochotně spolupracovali na výzkumech. Svou prací prý chtěl pro prosazení svého cíle získat odborné argumenty. Svá vědecká zjištění publikoval o rok později v knize Homosexualita u muže, který byla přeložena do mnoha jazyků a dodnes je jednou z nejúspěšnějších českých sexuologických publikací.


V roce 1968 po srpnové okupaci odešel do Kanady, kde působil dlouhá léta v Torontu v Clarkově institutu v laboratoři, která nesla jeho jméno. Prý odmítl nabídku práce v USA, protože byla podmíněna politickou spoluprací. Ještě po politické změně v roce 1989 navštívil v polovině devadesátých let v rodných Čechách zasedání odborné společnosti International Academy of Sex Research. Kurt Freund zemřel v Torontu ve věku 82 let. Jeho tělo bylo spáleno (což není u Židů běžný způsob pohřbu) a popel byl rozptýlen na trávníky Clarkova ústavu v Torontu i Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze.

Foto:Wikipedia.com